Zakład Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska

Zadaniem Zakładu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska (ZGOiOŚ) jest odbiór oraz zagospodarowanie odpadów zebranych z terenu miasta i gminy Krynica-Zdrój  oraz obsługa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Kontakt:

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
ul. Kraszewskiego 37
33-380 Krynica-Zdrój

Punkt Obsługi Klienta - Powroźnik 140, 33-370 Muszyna
tel. 18 444-12-03, kom. 693-323-487
e-mail: biuro@mpgk-krynica.pl

Dla mieszkańca:

PSZOK "Uroczysko-Głębokie"

Lokalizacja: Teren składowiska odpadów w Krynicy Dolnej (boczna ul. Wiejskiej pod wiaduktem kolejowym)

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek 8.00 - 14.00
  • środa 8.00 - 18.00 (w okresie od kwietnia do października)

Jak segregować?

ODPADY WIELKOGABARYTOWE
(zgłoszenie odbioru sprzed posesji
)

Najbliższy termin zbiórki odpadów:

Miasto Krynica-Zdrój:

14 maja 2025r.

Sołectwa:

28 maja  2025r.

ZAPISY na w/w terminy tylko na podstawie ZGŁOSZENIA odbioru odpadów komunalnych dostarczonego do dnia 30.04.2025r.:

ZGŁOSZENIE (pobierz)

Wypełniony i podpisany DRUK ZGŁOSZENIA ODBIORU odpadów komunalnych można przesłać pocztą elektroniczną na adres:    biuro@mpgk-krynica.pl

Przypominamy, że odbiór odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej odbywa się na podstawie ZGŁOSZENIA odbioru odpadów komunalnych dostarczonego przez Zarządcę Nieruchomości.

Dodatkowe informacje pod numerami telefonów.:

  • 18 444-12-03
  •  693-323-487

Odbiór odpadów typu ODZIEŻ i TEKSTYLIA

Ta kategoria odpadowa obejmuje szeroki wachlarz produktów tekstylnych. Do tej frakcji zaliczamy m.in.:

  • Używane i zniszczone ubrania (odzież codzienna, sportowa, robocza, bielizna, skarpetki, itp.),
  • Obuwie i galanterię (wszelkiego rodzaju obuwie, torebki, plecaki, paski rękawiczki itp.),
  • Tekstylne elementy wyposażenia wnętrz (pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony, koce, narzuty, szmaty czy ścierki kuchenne itp.).

Oddawanie tekstyliów i odzieży w PSZOK

        Mieszkańcy Miasta i Gminy Krynicy-Zdroju mogą oddawać niepotrzebne tekstylia oraz odzież (zarówno nadające się do dalszego użytkowania, jak i zniszczone) do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który bezpłatnie i bez limitów będzie przyjmował odpady tekstylne od mieszkańców nie prowadzących działalności gospodarczej. W PSZOK-u, odpady tekstylne należy samodzielnie umieścić luzem do wskazanego przez pracownika kontenera, a opróżnione worki lub/i pojemniki do innych odpowiednich kontenerów.

Co zrobić z ubraniami, które można jeszcze wykorzystać?

Warto pamiętać, że to, co dla nas jest odpadem tekstylnym, dla innych może być produktem, który wciąż nadaje się do użytku. Dlatego informujemy, że niepotrzebną odzież w dobrym stanie, nadającą się do dalszego używania wciąż można oddawać do  specjalnych pojemników należących do Polskiego Czerwonego Krzyża, zlokalizowanych na terenie gminy Krynicy-Zdroju lub potrzebującym. Dzięki wspólnym działaniom możemy skutecznie ograniczyć ilość odpadów i dbać o naszą planetę.

*HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH W 2025 R. - PLIKI DO POBRANIA:

ZABUDOWA WIELORODZINNA - SYSTEM GMINNY

ZABUDOWA JEDNOORODZINNA -SYSTEM GMINNY

*KALENDARZ KOMUNALNY na rok 2025 jest sukcesywnie dostarczany mieszkańcom miasta i gminy Krynica-Zdrój od dnia 20 grudnia 2024 (w pierwszej kolejności do rejonów obsługiwanych na początku stycznia 2025 r.)

W przypadku, gdy ustalony dzień tygodnia odbioru odpadów przypada na dzień ustawowo wolny od pracy – odbiór odpadów odbędzie się w następnym dniu niebędącym dniem ustawowo wolnym od pracy.

Stopka na pół A4 w poziomie (15cm x 4cm)

Podmioty gospodarcze:

NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁE:

Wypełniony i podpisany druk zlecenia można przesłać pocztą elektroniczną na adres: biuro@mpgk-krynica.pl

Nowe przepisy o zwolnieniach z ewidencji odpadów:

1 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 5 listopada 2024 roku w sprawie rodzajów i ilości odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji (Dz. U. 2024 poz. 1644). Wprowadzone zmiany dostosowują przepisy krajowe do wymogów Unii Europejskiej i precyzują, jakie odpady nie będą wymagały ewidencji w systemie BDO. Od 2025 roku zwolnienia z ewidencji odpadów zostaną ograniczone wyłącznie do odpadów innych niż niebezpieczne. Każdy wytwórca odpadów niebezpiecznych, bez względu na ilość, będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji w bazie BDO. Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców, ale także zwiększają transparentność i kontrolę w gospodarce odpadami.

Co pozostaje bez zmian?

Ilości odpadów innych niż niebezpieczne, wymienione w załączniku do rozporządzenia z 2019 roku, nadal nie będą objęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji, pod warunkiem że nie przekraczają określonych limitów rocznych. W takim przypadku do uzupełnionego druku zlecenia należy załączyć wypełnione oświdczenie potwierdzające zwolnienie danego podmiotu z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (wzór oświadczenia.pdf).  

Zakład Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska z siedzibą w Powroźniku prowadzi również sprzedaż pojemników na odpady o pojemności 120 litrów, 240 litrów, 1100 litrów oraz worków na odpady.